Návody a rady

DTP MANUÁL PRO TISK

Jak připravit grafické podklady pro tisk bannerů - reklamních plachet:

  • grafika musí být vždy v jednotném barevném profilu: CMYK nebo černobílá
  • ideálně ve vektorech, veškeré použité texty musí převedené do křivek
  • rastry s rozlišením alespoň 100 DPI (záleží na vzdálenosti umístění, čím blíže, tím je potřeba většího rozlišení)
  • přesah 4-5 cm na spad z každé strany (pro olemování - vyztužené okraje u bannerů s rozměry nad 1 m)
  • hotové podklady je ideální dodat vyexportované jako tiskové .PDF (do verze 5), .SVG nebo .EPS


NÁVOD, JAK LEPIT POLEPY

Jak samolepky co nejlépe přilepit:

V následujících řádkách Vám popíšeme postup a praktické rady, z našich zkuseností.

Tyto postupy a rady jsou bez záruk a neručíme za Vámi způsobené škody při aplikaci a odstraňování fólií z podkladů ať už dřeva, plastů, karosérií automobilů, motorek nebo jiných podkladových materiálů.

1. Příprava povrchu
Samolepku můžete aplikovat na různé materiály. Podkladová plocha musí být ale hladká a důkladně očistěná a odmastěná. Odmastit jí můžete technickým lihem nebo technickým benzínem. Nám se osvědčil víc technický líh.

2. Podmínky lepení
Relatívně ideální podmínky jsou 21°C. Tehdy se fólie dobře aplikuje, ani se nenatahuje a ani netvrdne. Vyvarujte se přímému slunečnímu žáření. Proč? Při aplikaci fólie např. na automobil bývá většinou karosérie dost rozpálená a může se Vám lehko stát, že se Vám fólie bude natahovat a vznikne hodně bublín. Ty odstraníte propíchnutím špendlíkem, nebo počkáte pár dní než se fólie pořádně usadí. Ale ani v tomto případě nemusí všechny bubliny zmizet. Každá fólie totiž potřebuje čas na dostatečné přilepení.

SHRNUTÍ:

Lepení na automobil - garáž - teplota cca.20°C
+ není přímé slunce
+ lehká aplikace

Lepení na automobil - venku - teplota cca.29°C
- přímé slunce
- fólie se natahuje, deformuje
+ jde lehce dolů

Lepení na automobil - venku - teplota cca.8°C
- folie se odlepí z podkladu
- fólie tvrdne a těžko se aplikuje
- když se fólie přilepí, v některých případech se při odstraňování trhá.

Nástroje a pomůcky:

(záleží jen na Vás jak jste šikovní, ale doporučujeme následující)
- technický líh
- řezátko (odlamovací nůž)
- filcová stěrka
- plastová stěrka
- teplovzdušný fén

technický líh - budete potřebovat při odmastění povrchu
řezátko - budete potřebovat na řezy např. mezi dveřmi a karosérií
filcová stěrka - na přitlačení fólie na podklad
plastová stěrka - na přitlačení fólie např. v záhybech a bočních lištách
teplovzdušný fén - např. při lepení přes boční lišty, kde kde fólie nepřilne hned k podkladu, nebo při lepení na oblinách. Při nahřáti fólie fénem totíž fólie získává lepší tvarovatelnost a rychleji se spouští proces přilnavosti lepidla k povrchu. Doporučovaná teplota fénu je okolo 90°C. Nepřikládejte fén přímo k fólii, ale jen nahřejte trochu podklad a trochu fólii. Je třeba si to vyzkoušet a sami zjistíte jak na to. Vždy totiž záleží na podmínkách ve kterých lepíte.

3. Lepení
Jsou dva způsoby, jak lepit samolepku. Na sucho a na mokro. Menší samolepky se můžou lepit nasucho. Záleží jen na vaší šikovnosti. Když se však samolepka přilepí, může se stát, že jí jen těžko bez jejího poškození opět odlepíte.

4. Lepení nasucho - Odstraňte podkladový papír tak, aby samolepka zůstala na přenašecí fólii. Když zůstává samolepka na podkladovém papíře, přitlačte přenašecí fólii stěrkou a zkuste to znovu. Po odstranění papíru musí být všechny časti nálepky na přenašecí fólii. Když se tak stalo, můžete přiložit samolepku na požadované místo a postupně ji stěrkou přilepte i s přenašecí fólií. Přitlačujte postupně z jedné strany na druhou, aby nevznikaly bubliny. Pořádně přitlačte všechny části samolepky. Opatrně odlepte přenašecí fólii. A na závěr ještě jednou přitlačte.

5. Lepení namokro - lepením namokro dosáhnete nalepení samolepky s výrazným zamezením vzniku nežádoucích bublin. V závislosti na množství vody závisí i rychlost přilepení fólie k podkladu. Do cca 0,5 litru vody přidejte několik kapek saponátu (např. Jar). Zvlhčete povrch vodou se saponátem. Postupujte podle bodu 4. Výhodou je, že při použití vody se saponátem máte o dost větší možnosti při aplikaci a dodatečném hýbaním se samolepkou. Po aplikaci nechte nějaký čas samolepku vyschnout a potom opatrně odlepte přenašecí fólii . A na závěr ještě jednou přitlačte.

6. Odlepení, odstranění fólií
Fólie se dá odstranit v každých podmínkách, ale nelépe při vyšších teplotách, kdy fólie měkne.

Odstranění fólie - venku - teplota 29°C
Jde dobře dolů, nemusíte používat teplovzdušný fén.

Odstranění fólie - venku - teplota 8°C
Těžko jde dolů, trhá se. Je vhodné použit teplovzdušný fén a nahřát fólii.

Odstranění fólie - venku - obrovská zima
Těžko jde dolů, trhá se. Je vhodné automobil někde garážovat, alespoň na jeden den, než se zahřeje na teplotu okolí. Je vhodné použit teplovzdušný fén a nahřát fólii. V žádném případě nestrhávejte fólii v mraze, můžete si velmi lehce poškodit lak na karoserii.

Po odstranění fólie Vám z velkou pravděpodobností zůstane na povrchu podkladu lepidlo z fólie. To můžte odstranit použitím technického lihu, nebo jiným odstraňovačem. Vhodný je Deca Flash od firmy MA-FRA.

Upozornění na závěr:
Nad těmito radami se možná někdo pousměje a někomu to dost pomůže. Při odstraňování fólie se hlavně vyvarujte mrazu, kvůli už zmíněnému poškození laku.


LEPENÍ CLONÍTEK:

Při lepení clonítka na sklo doporučujeme lepit metodou za mokra, při nepřesnostech pak jde clonítko odloupnout a poopravit. Clonítko sejměte z papíru a jeho lepivou stranu navlhčete vodou s JARem (na 0,5l 3 kapky JARU). K navlhčení je nejlepší použít rozprašovač, docílíte tak rovnoměrného navlhčení. Okno důkladně vyčistěte, nejlépe technickým lihem a také navlhčete. Při lepení clonítka na přední sklo pruh s něčí pomocí přiložte na sklo do požadované polohy, díky dostatečnému navlhčení lze se clonítkem na okně, ještě před uhlazením, manipulovat. Poté od prostředka pruhu začněte opatrně přihlazovat filcovou stěrkou (filcová stěrka se používá proto, aby nedošlo k poškrábání fólie) směrem do stran. Pečlivě dohlazujte vzniklé vlnky. Pak teprve začněte druhou stranu. Clonítka vždy stějkujeme při namočené fólii, aby se povrch nasucho nepoškrábal. Toto platí jen když na samolepce není průhledná nebo papírová přenášecí fólie. Při uhlazování je postupně voda z rubu clonítka vytlačována. Při lepení na sklo s bočními lištami nyní začněte odřezávat boční a horní přesahy clonítka, ideální je nechat si 0,5-1cm přesah rezervu. Pak průběžně nadzvedávejte lišty lemující sklo a tuto přečnívající folii pod ně zasouvejte - na toto idálně poslouží plastová stěrka - a clonítko znovu uhlaďte. Nakonec nechte pár hodin zaschnout.